70 lat w Kapłaństwie przeżył ks. senior Bogdan Kita z Wielenia
21 czerwca 2026 roku w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Matki Bożej i św. Michała w Wieleniu odprawiona została Msza św. z podziękowaniem za 70 lat kapłaństwa księdza seniora Bogdana Kity. Mszy św. przewodniczył ks. proboszcz Krystian Grabijas, dziekan dekanatu wieleńskiego. Homilię wygłosił ks. Andrzej Józef Delerdt z Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu, autor kroniki pt. „Żródło Łask Boskich nieprzebrane,” przybliżając historię skrzatuskiego sanktuarium oraz najważniejsze momenty życia Jubilata.
Ks. Bogdan Kita ur. 10 maja 1926 r. w Wieleniu, jako siódme (z ośmiorga) dziecko Jadwigi (z d. Nawrot) i Jana Kitów. Wychowywał się w rodzinie katolickiej, dbającej o wartości religijne i patriotyczne. Miał zaledwie 10 lat, gdy wybuchła wojna. Czas ten spędził w Wieleniu pracując dla rodziny niemieckiej. Mimo ciężkiej sytuacji finansowej, po śmierci ojca rodziny, który został zamordowany w Forcie VII w Poznaniu, matka i starsze rodzeństwo podjęli trud kształcenia Bogdana. Ukończył on Seminarium Duchowne w Poznaniu, przyjmując święcenia kapłańskie 26 maja 1956 r. Pierwszą placówkę jako wikariusz otrzymał w Poznaniu w dzielnicy Jeżyce (1956-58), następnie w dzielnicy Dębiec (1958- 59), Szamotułach (1959- 1962), Ostrowie Wielkopolskim (1962-1964), Rawiczu (1964-1969). W roku 1969 r. jako proboszcz objął Parafię w Łomnicy, gdzie pozostawał do roku 1974, następnie w Lubiniu (1974 -78 ) i Grabowie nad Prosną, gdzie pozostał aż do emerytury w roku 1996. Do rodzinnego miasta wrócił w 1996 roku, by dalej angażować się w życie Parafii, m.in. jako czciciel Matki Bożej Fatimskiej oraz lokalny działacz społeczny.
Wśród delegacji przybyłych na uroczystość nie zabrakło delegacji samorządu gminnego z Burmistrz Wielenia Elżbietą Rybarczyk oraz Sekretarzem Gminy Krystyną Heppner.
„Z okazji Jubileuszu 70 - lecia Kapłaństwa, w imieniu Samorządu Gminy Wieleń składam serdeczne gratulacje i podziękowania za piękną i długoletnią posługę kapłańską, w ostatnich latach, tak mocno związaną z Ziemią Wieleńską. Powstanie Kapliczki Matki Boskiej Fatimskiej, czy uruchomienie w Wieleniu jednego z pierwszych w Polsce przekaźników Radia Maryja oraz wieloletnie pełnienie zadań kapelana Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wieleniu, to tylko niektóre aktywności Księdza, związane z rodzinnym miastem. Tytuł „Zasłużony dla Miasta i Gminy Wieleń” nadany Księdzu w 2016 roku jest dobitnym podkreśleniem tej działalności. Pragnę w sposób szczególny podziękować Księdzu Jubilatowi za wieloletnią, aktywną współpracę i wszelkie otrzymane dobro. Serdecznie życzę, aby kolejne dni życia upływały w zdrowiu, spokoju i radości płynącej zdrojem Łask Bożych, wraz z opieką Matki Przenajświętszej.” – powiedziała Elżbieta Rybarczyk Burmistrz Wielenia
Serdeczne życzenia jubilatowi złożyły też pozostałe delegacje, Matki Różańcowe z miejscowej parafii oraz Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Wieleniu. Jubileusz kapłaństwa ks. seniora Bogdana Kity z udziałem zaproszonych gości oraz rodziny był okazją do wspólnej modlitwy i wspomnień bliskich.
Hanna Forbrich
Insp. ds. współpracy ze społeczeństwem
Ref. O. UM Wieleń
