Chrońmy Lasy- 29 rocznica pożaru Puszczy Noteckiej, 10 sierpnia 1992r.
Chrońmy lasy przed pożarem
10 sierpnia, mija 29 rocznica wielkoobszarowych pożarów lasów Puszczy Noteckiej. Dramatyczne wydarzenia z 2 czerwca i 10 sierpnia 1992 r. wpisane zostały w historię Puszczy Noteckiej i kolejne rocznice przypominają, że wielki pożar strawił blisko 6 tys. ha lasów Puszczy Noteckiej. Ogień zniszczył wówczas dorobek wielu pokoleń ludzi związanych z lasem, a ogrom zniszczeń przerażał.
Konferencja jubileuszowa zorganizowana w 25- lecie tego wydarzenia- przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Pile, Nadleśnictwo Potrzebowice oraz Gminę Wieleń przypomniała przebieg tragicznych wydarzeń oraz ukazała w jaki sposób leśnicy przywrócili Puszczy Noteckiej spalone drzewostany. Tylko gdzieniegdzie rosną jeszcze okazy drzew z dawnej puszczy. W dużej mierze, ten jednorodny drzewostan sosnowy przyczynił się do rozmiaru spustoszeń w roku 1992, ponieważ pożar w zawrotnym tempie rozprzestrzeniał się niesiony siłą wiatru po koronach drzew. Ekipy ratownicze nie dawały za wygraną w walce z żywiołem, dopiero ulewny deszcz, który przyszedł w nocy, przerwał koszmar. Świt nikomu nie dawał złudzeń, pokazał „złowrogie pożarzysko,” na którym zostały tylko osmalone i spalone drzewa, zwierzęta i ptaki.
W rekordowo krótkim czasie narodził się precyzyjny plan odnowienia lasów. Prace uprzątające i odnowieniowe zajęły niespełna 3 lata. Posadzono 80 milionów sadzonek. Można powiedzieć, że każdy Polak dostał tu swoje dwa drzewka. Wykonanie w rekordowo krótkim czasie tak wielkiego przedsięwzięcia wzbudziło niekłamany podziw dla pracy leśników- czytamy w publikacji "Potrzebowicka opowieść o ogniu i lesie". Lasy Państwowe walczyły o odratowanie Puszczy Noteckiej, tak długo aż w miejscu spalonych drzewostanów odtworzono tętniący życiem las. Dzisiaj, nikogo nie dziwią enklawy drzew liściastych w Puszczy Noteckiej, posadzone w ten sposób, że stanowić mają skuteczną zaporę w razie pojawienia się pożaru koron drzew, skutecznie izolując ogniska zapalne. Obszar tzw. "pożarzyska" pełni obecnie także funkcję edukacyjną i jest miejscem licznie odwiedzanym przez turystów.
Pożary są nadal jednym z najgroźniejszych niebezpieczeństw związanych współcześnie z gospodarką leśną prowadzoną w Puszczy Noteckiej. Jestem przekonana, że wspólne działania na szczeblu lokalnym konsekwentnie podejmowane na rzecz ochrony środowiska naturalnego, w tym ochrona przeciwpożarowa, zaowocują przede wszystkim kształtowaniem proekologicznych postaw i uchronią puszczę przed negatywnymi skutkami zagrożeń pożarowych. Pragnę podkreślić, że w tym roku Nadleśnictwo Potrzebowice zostało laureatem statuetki "Drzewo"- Nagrody Burmistrza przyznawanej w dziedzinie społeczno- gospodarczej - mówi Elżbieta Rybarczyk Burmistrz Wielenia.
Puszcza Notecka zwana także Nadnotecką stanowi jeden z największych w Europie obszarów wydm porośniętych litymi borami sosnowymi. Puszcza obejmuje dużą część Gminy Wieleń (117,6 tys. ha ), z czego znaczna część (19 103 ha ) należy do Nadleśnictwa Potrzebowice.
Hanna Forbrich
st. ds. współpracy ze społeczeństwem
UM Wieleń, Ref. Organizacyjny
W 1992 roku na terenie Puszczy Noteckiej miały miejsce dwa bardzo groźne i tragiczne w skutkach pożary. Konferencja- zorganizowana w 25- lecie tego wydarzenia- przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Pile, Nadleśnictwo Potrzebowice oraz Gminę Wieleń przypomniała przebieg tragicznych wydarzeń oraz ukazała w jaki sposób leśnicy przywrócili Puszczy Noteckiej spalone drzewostany.
Aby obejrzeć film kliknij tutaj.
Wspomnienia o pożarze Puszczy Noteckiej z sierpnia 1992 roku