Miasto i Gmina Wieleń

Wiwat maj w Gminie Wieleń

      Uroczystości  trwające od 30 kwietnia do 3 maja stanowiły nie tylko ofertę kulturalną, podkreślały wydarzenia historyczne związane z 232 rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz eksponowały rozwój gospodarczy Gminy Wieleń.

 

OTWARCIE INWESTYCJI DROGOWYCH

 

      W dniu święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, 2 maja 2023 roku nastąpiło otwarcie dróg w obrębie osiedla pomiędzy ul. Drawską i os. Przytorze. Gośćmi uroczystości byli m.in. Dyrektor WZDW w Poznaniu Paweł Katarzyński i Kierownik Rejonu Dróg WZDW Mariusz Remer oraz przedstawiciel Posła na Sejm RP Krzysztofa Czarneckiego - Tobiasz Dolny.  Burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk podziękowania złożyła wszystkim, którzy przyczynili sie do realizacji ww. zadań inwestycyjnych, w tym wykonawcy inwestycji- przedstawicielom Viabud Sp. z o.o. Sp. K. w Walkowicach. 

      Burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk w swoim wystąpieniu podkreśliła „Przebudowa dróg w obrębie osiedla to, koszt 3.218.148,90 zł, w tym 1.378.582,53zł stanowi dofinansowanie zewnętrzne pozyskane przez Gminę Wieleń w ramach programu Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg. Wybudowano drogę o długości 1,269 km dróg oraz 2,433 km chodników. Prace prowadzono w obrębie ulic: Bukowej, Jarzębinowej, Akacjowej, Topolowej i Jesionowej oraz na odcinku ul. Przemysłowej- na jednym z włączeń wybudowanego układu drogowego do drogi wojewódzkiej. Wybudowano także odcinek ciągu pieszo- jezdnego łączącego ulicę Bukową i Akacjową. Średnia szerokość wybudowanych dróg to: 6,0 i 5,5 m, chodników- 2,0 m. Dodatkowo wykonano zabezpieczenia skarp płytami ażurowymi oraz wprowadzono odwodnienia liniowe. Odwodnienie powierzchni dróg włączono do wcześniej wybudowanej sieci kanalizacji deszczowej. Wykonano oznakowanie pionowe i poziome oraz doświetlenia przejść dla pieszych. Prace realizowano w latach 2021- 2022 na bazie opracowanej w latach poprzednich dokumentacji projektowej. Wykonawcą robót była firma VIABUD Sp. z o.o. Sp. K. z Walkowic, a nadzór inwestorski pełniła firma ADBOR z Krzyża Wielkopolskiego.”

 

ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

            Wszystkich mieszkańców i gości zaproszono na rodzinną majówkę, koncerty, filmy, Bieg Papieski  i wystawy. Patriotyczne obchody Święta Narodowego 3 Maja połączone były z uroczystościami kościelnymi.

      W kościele pw. Wniebowzięcia Matki Bożej i św. Michała w Wieleniu odprawiona została Msza Św. koncelebrowana w intencji Ojczyzny i Mieszkańców Miasta i Gminy przez ks. kan. Tomasza Kolinskiego - Proboszcza Parafii, Dziekana Dekanatu Wieleńskiego oraz  ks. Andrzeja Sołopę kapelana  Zespołu Domów Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Wieleniu. W imieniu Burmistrza Wielenia Elżbiety Rybarczyk honory Gospodarza   pełnił Zastępca Burmistrza Jan Graczyk. W uroczystościach udział wzięli zacni goście, m.in. Poseł na Sejm RP Krzysztof Paszyk. Obecność pocztów sztandarowych organizacji, stowarzyszeń,  placówek oświatowych i instytucji działających na terenie Miasta i Gminy Wieleń podkreślała patriotyczny wymiar uroczystości. Oprawę muzyczną Mszy Św. zapewniła Orkiestra Dęta działająca przy Nadnoteckim Centrum Kultury w Wieleniu.

      Po Mszy Św. odbył się uroczysty przemarsz ulicami miasta oraz złożenie wiązanek kwiatów w miejscach pamięci narodowej. Od przedstawicieli lokalnego samorządu, pod Pomnikiem Wdzięczności złożony został wspólny wieniec "Pamięć i Hołd". Historia powrotu Ziemi Wieleńskiej do Macierzy ma ścisły związek z powstaniem Pomnika Wdzięczności w Wieleniu, co zostało utrwalone na ścianach holu głównego w Mediatece.  

      Prezentowany film w „Kinie za Rogiem”, jak i wystąpienie Zastępcy Burmistrza Wielenia Jana Graczyka podkreślały znaczenie Konstytucji 3 - Maja. „Treści zawarte w „Konstytucji 3 Maja 1791 roku,” przyczyniły się do zmiany sposobu myślenia wielu pokoleń naszych rodaków. Dlatego też, by uczcić znaczenie Konstytucji 3 Maja, dzień jej uchwalenia ogłoszono w Polsce świętem narodowym. Konstytucja znosiła większość przywilejów szlacheckich, mających wpływ na osłabienie państwa polskiego oraz wprowadziła zmiany, jakie dla większości ówczesnej społeczności szlacheckiej były trudne do przyjęcia. Twórcy Konstytucji chcieli utworzyć nowoczesne i silne państwo. Konstytucja była mocnym impulsem pobudzającym społeczną świadomość potrzeby zmian w funkcjonowaniu państwa." (...) 

            Imprezą towarzyszącą części oficjalnej uroczystości była wystawa „Konstytucja 3-Maja” zorganizowana w Mediatece przez Muzeum Ziemi Wieleńskiej.

 

Hanna Forbrich

Fot. J. Kacza, K. Ficner, P. Łasecki

 

 

 

Galeria zdjęć

DSC03219 DSC03186 DSC03019 DSC02972 DSC02965 DSC02990 DSC02991 DSC03000 DSC03008 DSC03012 DSC03026 DSC03032 DSC03036 DSC03042 DSC03049 DSC03060 DSC03062 DSC03068 DSC03070 DSC03071 DSC03076 DSC03079 DSC03082 DSC03085 DSC03086 DSC03090 DSC03093 DSC03096 DSC03100 DSC03101 DSC03102 DSC03119 DSC03122 DSC03124 DSC03131 DSC03135 DSC03140 DSC03143 DSC03144 DSC03145 DSC03146 DSC03150 DSC03157 DSC03158 DSC03160 DSC03173 DSC03174 DSC03183 DSC03196 DSC03198 DSC03201 DSC03216 DSC03223 DSC03225 DSC03236 DSC03239 DSC03243 DSC03253 DSC03254 DSC03261 DSC03267 DSC03271 DSC03276 DSC03285 DSC03295 DSC03300 DSC03307 DSC03309 DSC03314 DSC03330 DSC03344 DSC03369 DSC03381 DSC03385 DSC03427 DSC03435 DSC03437 DSC03441 DSC03445 DSC03459 DSC03465 DSC03474 DSC03478 DSC03484 DSC03485 DSC03502 DSC03504 DSC03506 DSC03522 DSC03524 DSC03535 DSC03552 DSC03555 DSC03557 DSC03563 DSC03564 DSC03584 DSC03588
powrót do kategorii
Poprzednia Następna

Pozostałe
aktualności