Podsumowanie 2022 w LGD
Pomimo, że realizacja Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2014-2020 dużymi krokami dobiega końca, za nami intensywny rok pracy na rzecz rozwoju naszego obszaru- powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego.
Tegoroczne działania rozpoczęliśmy od utworzenia punktów informacyjno-doradczych dla mieszkańców gmin.
Spotkania przeprowadziliśmy w formie online ze względu na trwającą sytuację epidemiczną i wiążącymi się z nią obostrzeniami. Następnie zorganizowaliśmy warsztat refleksyjno-analityczny. Podczas spotkania dokonaliśmy analizy procesu wdrażania LSR, a także oceny jego efektów. Opracowaliśmy również rekomendacje dotyczące przyszłej działalności naszego Stowarzyszenia. W marcu odbyło się spotkanie z reprezentantami partnerów samorządowych tworzących Czarnkowsko-Trzcianecką LGD. Podczas spotkania przybliżyliśmy włodarzom gmin oraz powiatu stan realizacji wskaźników i głównych założeń LSR do końca 2021 roku, przedstawiliśmy działania, które zaplanowaliśmy na rok 2022, a także omówiliśmy ogólne zasady i warunki obowiązujące w przyszłym okresie finansowania.
Aktywizowaliśmy lokalną społeczność, wspierając jej inicjatywy w różnych obszarach– sportu, edukacji, kultury, przeciwdziałania negatywnym skutkom epidemii, a także wsparcia uchodźców z Ukrainy.We współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce ogłosiliśmy Lokalny Konkurs Grantowy w ramach Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Wybrani wnioskodawcy otrzymali dofinansowanie w wysokości 3 000 zł. Dzięki otrzymanym dotacjom na naszym obszarze odbył się szereg warsztatów, szkoleń czy spotkań integrujących lokalne społeczności: warsztaty muzyczne i mini koncerty tematyczne, warsztaty plastyczne i fotograficzne, których efektem było stworzenie pocztówek ukazujących piękno wsi, spotkania warsztatowe z kuchni polskiej oraz ukraińskiej, warsztaty z Nordic Walking i wspólne wędrówki, warsztaty ze scrapbookingu, spotkania warsztatowe z fotografii portretowej i przyrodniczej, warsztaty jogi oraz zdrowego odżywania, warsztaty tworzenia tradycyjnych wieńców dożynkowych, a także wytyczono i oznakowano trasy do uprawiania Nordic Walking oraz zbudowano boisko do gry w piłkę siatkową. Konkurs „Działaj Lokalnie” nie jest jedyną formą aktywizacji społecznej jaką zaproponowaliśmy naszym lokalnym społecznościom. W tym roku przeprowadziliśmy również dwunastą edycję naszego autorskiego konkursu „Aktywni Mieszkańcy”, nagradzając 15 inicjatyw w zakresie turystyki, dziedzictwa lokalnego czy inicjatyw na rzecz społecznej integracji.
Rok 2022 to czas w którym szczególnie propagujemy ideę partnerstwa, realizując projekty współpracy.
Jednym z działań partnerskich jest projekt pod nazwą „Szlakiem Ukrytych Skarbów”, który realizujemy razem z LGD Kraina Trzech Rzek, LGD Puszcza Notecka oraz LGD „Trakt Piastów”. W ramach projektu, na terenie każdej gminy powstała wiata rowerowa wyposażona w ławostoły, stojaki na rowery, a także stacje naprawcze dla rowerów. Następnie razem z Rowerową Sekcją Turystyczną z Czarnkowa, a także Grupą Dwakolka.pl z Trzcianki zorganizowaliśmy wydarzenia promujące projekt. W naszym regionie odbyły się rajdy rowerowe, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. W ramach projektu współpracy powstała również mapa interaktywna prezentująca obszar turystyczny partnerów, lokalizację nowo wybudowanych wiat rowerowych, a także najważniejszych atrakcji turystycznych naszego regionu.
Natomiast razem z LGD Krajna nad Notecią i LGD „Trakt Piastów” realizujemy projekt współpracy pod nazwą „Kulinarno-owocowa promocja regionu”. Celem projektu jest szeroka promocja sadownictwa między innymi poprzez zaangażowanie restauratorów. W ramach projektu odbyło się dwudniowe szkolenie z reprezentantami Sandomierskiego Szlaku Jabłkowego, wizyta studyjna w Warce, której celem było poznanie i zainspirowanie uczestników do działań na rzecz partnerstwa owocowo-kulinarnego. Następnie razem z naszymi lokalnymi restauracjami: Gorzelnia 505 w Połajewie, Mamma Mia w Trzciance, „Dom Weselny Nad Stawem” w Stajkowie, Rodzinne Smaki w Czarnkowie, a także Dom Weselny „Celineczka” w Jędrzejewiezorganizowaliśmy kulinarne wieczory tematyczne, które promowały nasze dziedzictwo kulinarne oparte na produktach lokalnych, jakimi są owoce. W sezonie letnim na stołach królowały owoce miękkie takie jak: truskawki, maliny, porzeczki, borówki. Natomiast jesienią restauratorzy do przygotowania swoich potraw wykorzystywali inne owoce sezonowe- jabłka, gruszki oraz śliwki. Najlepsze dania, które zostały wybrane przez uczestników kolacji tematycznych, będą promować nasze kulinarne tradycje oraz obszar partnerów projektu poprzez ich prezentację w przygotowanej publikacji- książce kucharskiej. Obecnie jesteśmy w trakcie opracowywania kolejnych projektów współpracy, a także przygotowania niezbędnej dokumentacji projektowej, ale o szczegółach poinformujemy na początku przyszłego roku.
W maju razem z lokalnymi liderami, samorządowcami, przedsiębiorcami, a także członkami naszego stowarzyszenia wzięliśmy udział w wizycie studyjnej na Podlasiu Nadbużańskim w ramach operacji własnej pod nazwą „Produkty lokalne i turystyka jako dobre praktyki dla liderów z obszaru Czarnkowsko-Trzcianeckiej LGD”. W ramach projektu spotkaliśmy się z kierownikami, liderami projektów realizowanych w ramach wielofunduszowej strategii jednego z podlaskich LGD, tj. Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania – Tygiel Doliny Bugu, którzy podzielili się z nami swoją wiedzą oraz bogatym doświadczeniem. Z wizyty studyjnej na Podlasiu Nadbużańskim wróciliśmy z głowami pełnymi pomysłów, motywacją do dalszego działania na rzecz rozwoju naszego obszaru, a także podlaskimi inspiracjami i dobrymi praktykami, które będziemy wykorzystywać, realizując przyszłą strategię wielofunduszową.
We wrześniu, podczas Powiatowo-Gminnego Święta Plonów w Połajewie spotkaliśmy się z mieszkańcami naszego obszaru. Utworzyliśmy Punkt informacyjny i konsultacyjny, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród lokalnej społeczności. Zachęcaliśmy mieszkańców powiatu do zapoznawania się z działalnością naszego stowarzyszenia, wręczając zainteresowanym osobom nasze materiały promocyjne, publikacje, a także przewodniki turystyczne. Udzielaliśmy również doradztwa, podpowiadając jak skorzystać ze środków unijnych, zrealizować swój pomysł oraz zmieniać otaczającą rzeczywistość. Rozmawialiśmy o potrzebach naszych mieszkańców, a także procesie tworzenia nowej lokalnej strategii rozwoju na lata 2023-2027. Wsłuchiwaliśmy się w głosy lokalnej społeczności, zachęcając wszystkich do wypełniania opracowanych ankiet, aby nowa Strategia odpowiadała na realne potrzeby mieszkańców. Zgodnie z Planem Komunikacji, we wrześniu odbyło się Sprawozdawcze Walne Zgromadzenie Członków, na którym pozytywnie zaakceptowano działania Cz-T LGD zrealizowane w 2021 roku, a także udzielono absolutorium dla Zarządu.
W tym intensywnym czasie pracy nad realizacją działań projektowych realizowanych w ramach PROW 2014-2020, w sierpniu rozpoczęliśmy również prace nad nową Strategią Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (LSR) na lata 2023-2027. Za nami wiele spotkań z mieszkańcami każdej z gmin tworzących obszar Czarnkowsko-Trzcianeckiej LGD, na których wspólnie poruszyliśmy tematy związane z tym co chcemy zrobić, zmienić w naszych gminach. Omówiliśmy potrzeby, trudności, problemy, które należy lub można rozwiązać na naszym terenie dzięki realizowaniu projektów, a także jakie projekty chcielibyśmy realizować w przyszłości. Bierzemy również udział w wielu szkoleniach, konferencjach, spotkaniach informacyjnych dot. planowanego konkursu na wybór nowych LSR oraz realizacji wielofunduszowych strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność w nowej perspektywie finansowej.
Zachęcamy do korzystania z bezpłatnego doradztwa jakie świadczymy w biurze LGD oraz odwiedzenia naszej strony internetowej www.czarnkowsko-trzcianecka-lgd.pl oraz profilu na Facebooku, aby móc na bieżąco śledzić nasze aktualne działania. W szczególności zapraszamy osoby zainteresowane założeniem własnej działalności gospodarczej i uzyskaniem dofinansowania w wysokości 100 000 zł na start, gdyż w przyszłym roku ogłosimy nabór na podejmowanie działalności gospodarczej!
Dziękujemy za dotychczasową pomoc i zaangażowanie. Liczymy na kolejne Państwa rady i wsparcie przy omawianiu przyszłych działań LGD oraz wspólne określenie kierunku rozwoju naszego obszaru.
Informacja: LGD Czarnków