Miasto i Gmina Wieleń

W Wieleniu dyskutowano o problemach mieszkańców sołectw i osiedli

18 lutego 2026 roku w Urzędzie Miejskim w Wieleniu odbyło się spotkanie sołtysów i przewodniczących zarządów osiedli miasta. Spotkanie miało charakter roboczy, które porządkowało całoroczną współpracę jednostek pomocniczych z gminą.

 


Burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk powitała wszystkich przybyłych oraz przedstawiła program spotkania, m.in.: realizację ustawy o funduszu sołeckim, przepisy dotyczące obowiązujących zamówień publicznych, realizację programów ochrony środowiska, pomocy społecznej oraz programów gminnych z zakresu promocji. Najważniejsze informacje dotyczące realizowanego funduszu sołeckiego omówiła Skarbnik Gminy Wieleń Agnieszka Gapska. Skarbnik podkreśliła, że od stycznia 2026 r. weszło w życie obowiązkowe ubezpieczenie sołtysów w zakresie wynikającym z ustawy o samorządzie gminnym. Następnie kierownik Referatu Techniczno - Inwestycyjnego Radosław Janecki przedstawił zakres zadań planowanych do realizacji w bieżącym roku budżetowym i na kolejne lata w poszczególnych sołectwach i osiedlach, akcentując tegoroczne zimowe utrzymanie dróg i wydatki poniesione na te zadania. Zastępca Burmistrza Wielenia Jan Graczyk odniósł się do zadań inwestycyjnych, dot. wnioskowanego oświetlenia i poprawy jakości dróg. Kwestie ochrony środowiska, takie jak: realizacja programu „Czyste Powietrze,” likwidacja azbestu, sterylizacja, kastracja kotów, przybliżyła zebranym kierownik referatu ochrony środowiska Magdalena Waśko. Zagadnienia promocyjno - organizacyjne gminy, w tym przygotowania do jubileuszowej edycji X Targów Produktu Lokalnego – Miasto i Gmina Wieleń „Z natury najlepsze” pod hasłem: „Nadnoteckie Rozmaitości” zaprezentowała Sekretarz Gminy Krystyna Heppner. Zaproszono wszystkie sołectwa i wieleńskie osiedla do zaprezentowania się podczas targów w roli wystawcy bądź organizatora zajęć warsztatowych, np.: kulinarnych. Zaproponowano promocję aktywnych sołectw na łamach biuletynu informacyjnego „Nasz Samorząd,” portalu www.wielen.pl i Facebook Gminy Wieleń.

Uczestnikom spotkania, zostali przedstawieni pracownicy merytoryczni Julia Ławniczak i Jerzy Anioła, zajmujący się w Referacie Techniczno – Inwestycyjnym wydatkowaniem i rozliczaniem funduszu sołeckiego.

Burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk i kierownik Ref. Ochrony Środowiska Magdalena Waśko omówiły prezentację Pilskiego Regionu Gospodarki Odpadami Komunalnymi. Dyrektor Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Lucyna Nawrot przybliżyła realizowane projekty społeczne. Burmistrz Wielenia podkreśliła, że mieszkańcy mają możliwość zgłaszania bieżących wniosków do realizacji oraz bezpośredniego kontaktu z gminą na każdym etapie, zarówno planowania, jak i wdrażania, czy ewaluacji zadań w sołectwach i osiedlach.

 

 

 

Hanna Forbrich

st. ds. współpracy ze społeczeństwem

Ref. Organizacyjny UM Wieleń

Fot.: L. Kuźmar, H. Forbrich, J. Kacza

Galeria zdjęć

IMG_7968 IMG_7983 IMG_7989 IMG_7999 IMG_8005 IMG_8010 IMG_8017 IMG_8032 IMG_7986 IMG_7994 IMG_8006 IMG_8012 IMG_7975 IMG_8000 IMG_8018 IMG_8036 IMG_7977 IMG_7987 IMG_7995 IMG_8002 IMG_8007 IMG_8013 IMG_8019 IMG_8040 IMG_7996 IMG_7979 IMG_8008 IMG_8014 IMG_7988 IMG_8003 IMG_8021 IMG_8041 IMG_8022 IMG_8023 IMG_8025 IMG_8028
powrót do kategorii
Poprzednia Następna

Pozostałe
aktualności