Wieleńskie Święto Niepodległości A.D. 2020
Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę, 11 listopada 2020 roku było obchodzone uroczyście, choć zorganizowane zostało kameralnie w Gminie Wieleń. Uroczystości patriotyczne, które do tej pory zawsze odbywały się z udziałem zaproszonych gości i przy wysokiej frekwencji lokalnej społeczności, odwołano ze względu na trwającą pandemię i obowiązujące obostrzenia. Mieszkańców zaproszono do udziału w akcji odbywającej się w przestrzeni wirtualnej pod hasłem: "Zjednoczmy się pod biało - czerwoną", podkreślając znaczenie symboli narodowych i siłę jedności w tym trudnym dla wszystkich czasie. Orkiestra Dęta działająca przy Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury w Wieleniu nagrała online "Hymn Państwowy" i "Rotę". Prezentacje odbywały się za pośrednictwem strony informacyjnej gminy www.wielen.pl oraz portali społecznościowych. Mieszkańców zaproszono również do obejrzenia wystawy plenerowej "Księża - Obrońcy Dziedzictwa Ziemi Wieleńskiej" w związku z upamiętnieniem obrońców polskości w roku obchodów jubileuszu 100- lecia Powrotu Ziemi Wieleńskiej do Macierzy.
"Po wielu dziesięcioleciach, nasze państwo wróciło na mapę Europy. Święto Niepodległości przypomina wszystkim Polakom, jak ważne jest docenianie tego gdzie jesteśmy, a przede wszystkim tego, kim jesteśmy. Z czcią wspominamy obrońców dziedzictwa Ziemi Wieleńskiej: ks. Antoniego Józefa Rontza - wikarego oraz proboszcza wieleńskiego- kronikarza wydarzeń i genealogii; ks. Antoniego Arendta - proboszcza wieleńskiego, obrońcę polskości; ks. Jana Dąbrowa Laskowskiego - wikarego wieleńskiego- obrońcę polskości oraz przywódcę duchowego strajku Dzieci Wrzesińskich."- napisała w komunikacie z dnia 27.10.2020 r. Pani Burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk.
Tablice upamiętniające działalność Kapłanów zamontowane zostały na ścianie zewnętrznej Kościoła Rzymskokatolickiego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła w Wieleniu, dzięki zaangażowaniu ks. proboszcza Marka Sobkowiaka. Wykonawcą robót była firma MAGROM z Ciszkowa. Prace zrealizowane zostały w pierwszym tygodniu listopada br. Należy podkreślić, że działania te są kontynuacją programu zaplanowanego na ten rok przez Izbę Pamięci Ziemi Wieleńskiej w Wieleniu, która w roku jubileuszu 100-lecia Powrotu Ziemi Wieleńskiej do Macierzy podejmuje liczne inicjatywy.
Dzień obchodów Gminnego Święta Niepodległości upłynął w duchu jedności, pokoju i solidarności z walczącymi o zdrowie i życie ludzkie. Odprawiona została uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny i Mieszkańców Miasta i Gminy Wieleń. Życiorysy Księży zaprezentował specjalista ds. Izby Pamięci Ziemi Wieleńskiej - Marek Doczekalski.
Samorząd Gminy Wieleń reprezentowany był przez delegację w składzie: Burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk, Sekretarz Gminy Krystyna Heppner, Skarbnik Gminy Agnieszka Gapska, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Wieleniu Marek Doczekalski. Przedstawiciele władz lokalnych z okazji Święta Niepodległości złożyli wspólną wiązankę od Burmistrza Wielenia i Rady Miejskiej w Wieleniu oraz jednostek organizacyjnych i pomocniczych gminy pod Pomnikiem Wdzięczności Ziemi Wieleńskiej, gdzie również zapalono znicze. W barwy narodowe przyozdobiono również inne miejsca pamięci w całej gminie.
"Patriotyzm naszych przodków i pamięć o ich bohaterstwie zobowiązuje do ciężkiego i codziennego wysiłku. Realizując hasła, za które walczyli, jesteśmy zobowiązani do rozwoju naszej Ojczyzny. Patriotyzm ciągle powinien stać na straży honoru naszego narodu, jego kultury i obyczajów, czyli dziedzictwa naszych Ojców ... Patriotyzm, to także pamięć o przodkach, zainteresowanie rodzimą kulturą, historią i teraźniejszością oraz troska o dobre imię Ojczyzny, o jej godność"- mówi Elżbieta Rybarczyk Burmistrz Wielenia.
Hanna Forbrich
UM Wieleń, Referat Organizacyjny
st. ds. współpracy ze społeczeństwem