Harmonijne działania a zrównoważony rozwój Gminy Wieleń
Trzeba znać cel i być wytrwałym w systematycznej pracy, aby zbudować markę, która jest reputacją Gminy. Budowa marki nie jest prosta i nie zdarza się z dnia na dzień, ani z miesiąca na miesiąc. To mozolny proces tworzenia trwałego i rozpoznawalnego wizerunku, ciągłe wysiłki, które prowadzą do korzyści społeczno - gospodarczych Miasta i Gminy Wieleń.
2022 - Miasto i Gmina Wieleń z Natury Najlepsze
Logo Miasto i Gmina Wieleń z Natury Najlepsze jest elementem identyfikacji wizualnej, używanym w działaniach promocyjnych. Nawiązuje ono do atutów Gminy, przede wszystkim do naturalnych zasobów. Drzewo - symbol odwiecznej Puszczy Noteckiej z bogactwem runa leśnego oraz walorów krajobrazowych. Słońce - sprzyjające warunki i atuty rekreacyjne. Zielona fajka - działania ukierunkowane na dynamiczny rozwój Gminy z zachowaniem obowiązujących reguł ochrony przyrody. Linia niebieska - odnosi się do rzeki Noteć i jej walorów turystycznych. Linia zielona - symbol Doliny Noteci i jej zasobów przyrodniczo - krajobrazowych. Urząd Patentowy RP wydał, dn. 16.07.2018 r., na rzecz Gminy Wieleń, Świadectwo Ochronne Nr 307272 na znak towarowy jakim jest logo Gminy (źródło: Program "Wizytówki Miasta i Gminy Wieleń"- wizytówka nr A/19).
Tematyczne stoiska promocyjne i noteckie smaki
Harmonogram gminnych wydarzeń na 2022 rok opatrzony został opatentowanym logo, zarazem hasłem promocyjnym - … Z Natury Najlepsze. Takie podejście wskazuje charakter podejmowanych działań i czytelny przekaz tematycznych ekspozycji wystawienniczych. W ostatnim czasie odbyło sie kilka spotkań promocyjnych, m.in.: Kiermasz Wielkanocny w Wieleniu, "AgroTargi z rodziną" w Czarnkowie, "ekoMajówka" w Potrzebowicach. Podczas minionych spotkań przygotowano okolicznościowe, tematyczne wystawy w oparciu o wdrażane projekty, w tym m.in.: "Rewitalizacja Wielenia szansą rozwoju gminy," "Dziedzictwo Ziemi Wieleńskiej," "Nasz Samorząd," "Pocztówki”. Wystawom towarzyszyła "Strefa Dziecka" przygotowana przez Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wieleniu i działające w jego strukturach Lokalne Centrum Wolontariatu. Organizacja stoisk odbyła się z zaangażowaniem pracowników zakładu budżetowego Centrum Integracji Społecznej "Arka" oraz instytucji Nadnoteckie Centrum Kultury w Wieleniu, jak również z wsparciem Gminnego Ośrodka Profilaktyki i Promocji Zdrowia oraz świetlic środowiskowych. Każdorazowo w ramach stoiska promocyjnego Gminy prowadzona była degustacja dań kuchni regionalnej. "Dania i potrawy - z Natury Najlepsze" ( dania wielkanocne, wiosenne, "zielone", jarskie, wiejskie i swojskie) przygotowali członkowie Stowarzyszenia "Zielono Mi" z Zielonowa. "Domowe ciasta, soki, musy - na bazie rabarbaru – „Z Natury Najlepsze" przygotowały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich we Wrzeszczynie. Natomiast Sołectwo Miały, Grupa Odnowy Wsi, Bistro "Nad Wodospadem" oraz Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Miałach eksponowali wspólny "Wiejski Stół - Z Natury Najlepsze". Sołectwo Miały w konkursie kulinarnym AgroTargów na "Najsmaczniejszą potrawę regionalną" zdobyło I miejsce w kat. danie główne, za "żelaźniaki - szare kluchy." W tej samej kategorii, Koło Gospodyń Wiejskich „Jarzębina” z Mężyka zajęło II miejsce za „polędwiczki w sosie kurkowym”. W kat. deser, III miejsce zajęło Bistro "Nad Wodospadem" Miały, za danie - "baczki z pyrów na słodko". Konkurs kulinarny "Najsmaczniejsza potrawa regionalna" to również miejsce na podium dla Koła Gospodyń Wiejskich we Wrzeszczynie (II miejsce za deser - szneki z glancem).
Razem znaczy lepiej, więcej i …
Misja Gminy Wieleń, zapisana jest w Strategii rozwoju społeczno-gospodarczego Miasta i Gminy Wieleń, jako: Zrównoważony rozwój z zachowaniem specyfiki gminy, w szczególności z uwzględnieniem walorów krajobrazowych i kulturowych. Budowanie więzi mieszkańców z gminą poprzez stworzenie komfortowych warunków życia: wysokiej jakości usług publicznych, warunków do rozwoju przedsiębiorczości i tworzenia nowych miejsc pracy. Misję tę ilustruje logo Gminy Wieleń, a podejmowane działania realizują określone cele. Promocja, zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrzna, oparta jest o działania ukierunkowane na popularyzowanie atutów Gminy Wieleń. Ma ona na celu dotarcie do szerokiej grupy odbiorców z precyzyjną informacją zarówno na temat realizowanych inwestycji, jak i projektów społecznych będących w planach, w trakcie i po realizacji.
28 maja 2022 r. w Białośliwiu, Sołectwo Miały będzie reprezentowało Gminę Wieleń w finale konkursu wojewódzkiego "Przysmaki z wielkopolskich sadów." Ideą wydarzenia jest zwiększenie poczucia tożsamości regionalnej oraz zaprezentowanie walorów wielkopolskiej kuchni opartej na najwyższej jakości surowcach. Tematem przewodnim są potrawy z jabłkiem oraz śliwką.
Aby skutecznie i efektywnie prowadzić kampanię promocyjną Gminy Wieleń, przede wszystkim ciągle podejmujemy działania integrujące lokalne społeczności, motywujemy do działania i rozwijamy ideę szeroko pojętej współpracy. Inicjatywy o charakterze społeczno-gospodarczym angażują nie tylko pracowników Urzędu i jednostek organizacyjnych Gminy, ale przede wszystkim różne organizacje społeczne, wolontariuszy i sołectwa. Jest to szczególnie cenne, ponieważ razem można więcej, szybciej, a czasem taniej i z lepszym efektem. W imieniu Samorządu Gminy Wieleń serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym za wsparcie, pomoc w działaniach promujących Miasto i Gminę Wieleń … Z Natury Najlepsze” - mówi Burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk.
Hanna Forbrich
st. ds. współpracy ze społeczeństwem
Ref. Org. UM Wieleń