Konkursy kulinarne z gęsiny
Przekąski z gąski 2022 – ogólnopolski konkurs kulinarny
Instytut Skrzynki, powiatowa instytucja kultury zajmująca się m.in. dziedzictwem kulinarnym ogłasza konkurs, w którym główną rolę gra gęsina - na laureatów czekają nagrody finansowe. Wydarzenie odbywa się w ramach przygotowań do obchodów kolejnej edycji Dnia Świętego Marcina oraz akcji Gęsina na Imieninach w Poznaniu.
Konkurs „Przekąski z gąski 2022” kierowany jest do restauracji, producentów żywności, gospodarstw agroturystycznych, kół gospodyń wiejskich i innych obiektów gastronomicznych z całego kraju, w tym szczególnie z terenu Wielkopolski i powiatu poznańskiego. Zgłoszenia konkursowe, tj. wypełniony i podpisany formularz stanowiący załącznik do niniejszego Regulaminu należy przesłać e-mailem na adres: kontakt@smakipowiatuoznanskiego.pl najpóźniej do dnia 21 października 2022 r. W dniu konkursu, tj. 24 października 2022 r. oryginały kart zgłoszenia wraz ze zgłaszanymi produktami należy dostarczyć w godz. 11.00 – 13.00 do miejsca odbywania się konkursu tj. Restauracji STARA OSADA w Wiórku przy ul. Poznańskiej 30. Miejsce wydarzenia jest nieprzypadkowe, bowiem Stara Osada jest członkiem Szlaku Kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego”, a jej goście raczą się wyśmienitymi daniami, także z gęsiny.
Produkty należy dostarczyć i potrawy przygotować (*podać) do degustacji w ilości co najmniej 5 porcji degustacyjnych (dla 5-osobowej kapituły). Organizatorzy zapewniają stół i miejsce do przygotowania gotowych potraw dla osoby/osób (maksymalnie 2) dla każdego uczestnika konkursu. Wyniki zostaną ogłoszone na miejscu jeszcze tego samego dnia.
Wszyscy uczestnicy Konkursu zarówno z terenu powiatu poznańskiego jak i spoza, za poddane do oceny przekąski ubiegają się o:
- Grand Prix – nagroda pieniężna w wysokości 1.000 złotych, I, II, III miejsce oraz Wyróżnienia.
- Laureaci otrzymają również upominki od Powiatu Poznańskiego, Instytut Skrzynki oraz vouchery do Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.
- Uczestnicy Konkursu z terenu powiatu poznańskiego ubiegają się także o wyróżnienia - certyfikaty z tytułem „Najlepszy Smak Powiatu Poznańskiego 2022 – Przekąski z Gąski”.
Uczestnicy mogą zgłosić max. 5 przekąsek, mogą to być np.:
- tatar/okrasa z gęsiny
- pasztet z gęsiny
- wątróbka gęsia
- gęsie pipki: żołądki i/lub faszerowane gęsie szyjki
- kiełbasa z gęsiny
- półgęsek
- carpaccio z gęsiny
- pierogi z gęsiną
- kanapki z gęsiną.
Regulamin konkursu oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronach internetowych organizatora.
Konkurs organizowany są przy współpracy Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Stowarzyszenia Slow Food Wielkopolska, Stowarzyszenia Polska Akademia Smaku oraz europejskiej sieci Culinary Heritage Europe oraz Ogólnopolskiego Cechu Rzeźników – Wędliniarzy – Kucharzy. Patronat honorowy nad wydarzeniami objął Jan Grabkowski Starosta Poznański.
Przygotował: Instytut Skrzynki
Zgłoś przepis na danie lub przekąskę z gęsiny i wygraj 1 000 złotych!
Celem konkursu pn. „Niepospolite kompozycje kulinarne. Tradycja i współczesność” edycja: „Potrawy z gęsiny” jest wyłonienie i wyróżnienie najciekawszych przepisów potraw z gęsiną w roli głównej oraz promocja tradycji przygotowywania dań z gęsiny w okresie obchodów imienin Św. Marcina. Ocenie podlegać będą przepisy (wraz z opisem ich pochodzenia) oraz zdjęcia gotowych potraw. W konkursie mogą uczestniczyć wszyscy pełnoletni mieszkańcy powiatu poznańskiego, miasta Poznania i Wielkopolski, a także restauracje, gospodarstwa agroturystyczne, koła gospodyń wiejskich i inne obiekty gastronomiczne.
Oceniane i punktowane będą wyjątkowość i niepowtarzalność przepisów, nawiązania do tradycji i historii – w tym rodzinnej, regionalność i okazjonalność. Dodatkowo punktowane będą zdjęcia lub skany archiwalnych, zachowanych w gospodarstwach domowych rodzinnych zapisków kulinarnych, a także wskazanie i szczegółowe opisanie receptur, właściwości półproduktów i miejsca ich pochodzenia (pozyskania).
Każdy z uczestników może zgłosić do konkursu dowolną liczbę przepisów wypełniając odpowiedni formularz zgłoszeniowy, załączając zdjęcie i wysyłając na adres: kontakt@smakipowiatupoznanskiego.pl.
Zgłoszenia konkursowe, tj. wypełniony i podpisany (elektronicznie lub odręcznie) formularz stanowiący załącznik do niniejszego Regulaminu, wraz z załączonymi oraz 1-3 zdjęciami własnego autorstwa (lub z zdjęcia z prawami do ich publikacji) należy przesłać e-mailem najpóźniej do dnia 10 listopada 2022 r.
Wszyscy uczestnicy konkursu na przepisy na dania i przekąski gęsiny ubiegają się o trzy nagrody finansowe:
• 1 miejsce – nagroda w wysokości 500 złotych
• 2 miejsce – nagroda w wysokości 300 złotych
• 3 miejsce – nagroda w wysokości 200 złotych
Fundatorem nagród pieniężnych w konkursach jest Instytut Skrzynki. Na laureatów czekają także vouchery do Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie i upominki od Powiatu Poznańskiego oraz Instytutu Skrzynki.
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone przez organizatorów w dniu 21 listopada 2022 roku na stronie www.instytutksrzynki.pl, www.smakipowiatupoznanskiego.pl oraz fanpage Szlaku Kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego” na Facebooku. Także na stronie szlaku zostaną opublikowane wybrane przepisy zgłoszone w konkursie.
Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronach internetowych organizatora.
Konkursy organizowane są przy współpracy Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Stowarzyszenia Slow Food Wielkopolska, Stowarzyszenia Polska Akademia Smaku oraz europejskiej sieci Culinary Heritage Europe. Patronat honorowy nad wydarzeniami objął Jan Grabkowski Starosta Poznański.
Przygotował: Instytut Skrzynki