Dzień Sołtysa w Gminie Wieleń
11 marca obchodzony jest Dzień Sołtysa – święto ustanowione, aby wyrazić uznanie dla wszystkich sołtysów za ich codzienną pracę i zaangażowanie na rzecz lokalnych społeczności. Pełnienie funkcji sołtysa to nie tylko wyróżnienie, ale przede wszystkim odpowiedzialność i służba mieszkańcom. Sołtys stanowi pierwsze ogniwo samorządu na wsi – integruje mieszkańców, inicjuje działania i mobilizuje lokalną społeczność do wspólnej realizacji przedsięwzięć służących rozwojowi sołectwa.
Z okazji tegorocznego święta 11 marca 2026 r. Burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk zaprosiła na spotkanie wszystkich sołtysów pełniących swoje funkcje w kadencji 2024–2029, a także przewodniczących osiedli w Wieleniu, którzy reprezentują mieszkańców poszczególnych obszarów w Wieleniu. Tak jak sołtysi na terenach wiejskich, przewodniczący osiedli są blisko spraw mieszkańców, reagują na ich potrzeby, wspierają inicjatywy społeczne oraz współpracują
z samorządem gminnym w realizacji działań służących poprawie jakości życia lokalnej społeczności.
Obchody Dnia Sołtysa odbyły się w wieleńskiej Mediatece – w Kinie Za Rogiem. Spotkanie uświetnił występ Zespołu Ludowego „Rożanki” z WDK Rosko. Spotkanie było okazją do rozmów, podsumowania dotychczasowych działań oraz wymiany doświadczeń, a także wyrażenia wdzięczności dla osób, które na co dzień angażują się w rozwój i integrację swoich miejscowości. Podczas spotkania Burmistrz Wielenia podziękowała sołtysom za ich pracę, zaangażowanie oraz współpracę na rzecz rozwoju gminy. Zwieńczeniem uroczystości było spotkanie przy kawie i drobny poczęstunek przygotowany przez KGW Wrzeszczyna.
Liwia Kuźmar
Ref. Organizacyjny
st.ds. inicjatyw społeczno-kulturalnych
fot. L. Kuźmar

