Gminne Święto Ludowe w Dzierżążnie Małym
24 maja 2026 roku w Dzierżążnie Małym odbyło się Gminne Święto Ludowe, które zgromadziło mieszkańców gminy oraz licznie przybyłych gości. W święcie udział wzięli przedstawiciele lokalnego i powiatowego samorządu, organizacji i kółek rolniczych oraz mieszkańcy wsi Dzierżążno Małe oraz okolicznych miejscowości. W obchodach udział wzięło wielu zacnych gości, m.in. Poseł na Sejm RP Piotr Głowski, Burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk, Zastępca Burmistrza Jan Graczyk, Prezes Gminnego Zarządu PSL w Wieleniu Jerzy Kośmider, Starosta Powiatu Czarnkowsko- Trzcianeckiego Tadeusz Teterus, Prezes Zarządu Powiatowego Związku Kółek Rolników i Organizacji Rolniczych Janusz Białoskórski, radni powiatowi i gminni, sołtysi wsi oraz działacze i sympatycy ruchu ludowego. Obchody pokazały jak duży jest potencjał wsi, a wartości pielęgnowane od pokoleń przez ludowców są nie tylko kontynuacją ludowej tradycji, ale także uświadamiają siły płynące z jedności środowisk wiejskich.
W tym roku podczas Gminnego Święta Ludowego w Dzierżążnie Małym nagrodzono zasłużonych działaczy ruchu ludowego z terenu gminy Wieleń. Medalem za „Zasługi dla Ruchu Ludowego im. Wincentego Witosa” odznaczeni zostali Teresa Matuszczak i Czesław Nowakowski. Ponadto odznaczeni „Złotą Koniczynką” zostali: Jacek Duczyński, Wiesław Kowalski, Urszula Nowaczyk, Mirosława Paliwoda, Władysław Włodarek.
Wysłuchano okolicznościowych przemówień oraz obejrzano pokazy artystów ludowych. Podkreślono tradycje polskiej wsi i wartości chrześcijańskie, które od początku towarzyszą ruchowi ludowemu. Wydarzenie stanowiło okazję do kultywowania tradycji ludowych regionu oraz integracji lokalnej społeczności. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. odprawioną w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dzierżążnie Małym przez ks. proboszcza Tomasza Stycznia, w koncelebrze z ks. proboszczem parafii pw. WMB. i św. Michała w Wieleniu Krystianem Grabijasem. Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewniła wieleńska orkiestra dęta, która swoim występem podkreśliła uroczysty i podniosły charakter wydarzenia. Następnie na placu przy sali wiejskiej odbyła się część oficjalna oraz program artystyczny. Przed publicznością zaprezentował się zespół obrzędowy „Różanie” z Wiejskiego Domu Kultury w Rosku, przybliżając uczestnikom elementy lokalnej kultury i tradycji. Na scenie wystąpiły również dzieci z oddziałów przedszkolnych Szkoły Podstawowej nr 2 w Wieleniu. Organizatorzy zadbali także o atrakcje dla najmłodszych uczestników wydarzenia. Dużym zainteresowaniem cieszyły się bezpłatne dmuchańce, które przez kilka godzin dostarczały dzieciom wielu radosnych chwil i dobrej zabawy i animacji ruchowych. W godzinach wieczornych rozpoczęła się zabawa taneczna prowadzona przez DJ-a Kolika. Wspólna zabawa trwała do późnych godzin nocnych. Podczas całego wydarzenia dostępna była również oferta gastronomiczna przygotowana przez lokalnych wystawców.
Gminne Święto Ludowe w Dzierżążnie Małym potwierdziło, jak ważną rolę odgrywają lokalne inicjatywy integrujące mieszkańców oraz promujące bogactwo kulturowe i tradycje regionu. Patronat nad realizacją przedsięwzięcia objęła Burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk. Komitet Organizacyjny Obchodów był liczny i skupiał osoby należące do: Gminnego Koła PSL w Wieleniu, Powiatowego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego, Sołectwa i Rady Sołeckiej wsi Dzierżążno Małe, KGW Dzierżązno Małe i KGW „Na Sportowo” Dzierżążno Wielkie oraz społeczności szkolnej SP Nr 2 im. Jana Pawła II w Wieleniu. Organizatorzy z ramienia Nadnoteckiego Centrum Kultury w Wieleniu z dyrektorem Marcinem Waśko i członkowie Komitetu Organizacyjnego Gminnego Święta Ludowego z sołtysem wsi Leszkiem Łaseckim, serdecznie dziękują wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie wydarzenia, występującym artystom oraz uczestnikom za wspólnie spędzony czas i stworzenie wyjątkowej atmosfery.
Tekst/Foto:
Hanna Forbrich
st. ds. współpracy ze społeczeństwem
Ref. Organizacyjny UM Wieleń

