Gminne obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Wieleniu
Konstytucja przyjęta przez Sejm Rzeczypospolitej (nazwany później Wielkim) w dniu 3 maja 1791 roku w Warszawie, była pierwszą w Europie i drugą w świecie (po amerykańskiej) nowoczesną, uchwaloną ustawą zasadniczą. Na pamiątkę tego wydarzenia w Gminie Wieleń obchodzono Święto Konstytucji 3 Maja.
Organizatorem uroczystości był Samorząd Gminy Wieleń reprezentowany przez Burmistrza Wielenia Elżbietę Rybarczyk,Przewodniczącego Rady Miejskiej w Wieleniu Mirosława Myszkowskiego, wspólnie z Nadnoteckim Centrum Kultury w Wieleniu i Urzędem Miejskim w Wieleniu.
Z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, licznie przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Wdzięczności Ziemi Wieleńskiej w Wieleniu, który jest symbolem patriotycznych uczuć mieszkańców. W tym miejscu, zgromadzeni uczcili pamięć Konstytucji 3 Maja, wspominając twórców konstytucji i odwołując się do niepodległości i suwerenności Polski. W otoczeniu historycznego Pomnika Wdzięczności ustawione były Poczty Sztandarowe. Kwiaty pod pomnikiem złożyli przedstawiciele samorządu lokalnego,Burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk, przewodniczący Rady Miejskiej Mirosław Myszkowski oraz Zastępca Burmistrza Jan Graczyk. W imieniu Posła na Sejm RP Krzysztofa Paszyka kwiaty pod pomnikiem złożył asystent społeczny Kamil Górski. Kwiaty złożyli także przedstawiciele służb mundurowych, instytucji współpracujących z Samorządem Gminy Wieleń, Komendant Powiatowy Policji w Czarnkowie podinsp. Mikołaj Szydzik, Komendant Komisariatu Policji w Wieleniu insp. Marcin Skotarczyk oraz przedstawiciel Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Czarnkowie mł. bryg. Tomasz Cybulski.Reprezentowane były również organizacje kombatanckie z prezesem Bolesławem Kleczewskim, sekretarzem Markiem Doczekalskim orazKoło Terenowe „Dzieci Wojny” z prezesem Bernardem Krollem. Kwiaty złożyli przedstawiciele gminnych placówek oświatowych, jednostek i zakładów budżetowych, stowarzyszeń, organizacji politycznych, wieleńskich seniorów, strażaków, harcerzy, pszczelarzy, wędkarzy, Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wieleniu, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918 - 1919 Koła Ziemi Wieleńskiej, Koła Łowieckiegonr 25 „Leśnik” w Dzierżążnie Wielkim oraz Sołectwa Miały. Udział w obchodach wzięli także przedstawiciele lokalnych zakładów pracy, m.in. delegacjaZespołu Domów Pomocy Społecznej prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Wieleniu oraz Banku Spółdzielczego w Wieleniu.
Uroczystości pod Pomnikiem Wdzięczności rozpoczęto odegraniem Hymnu Państwowego przez Orkiestrę Dętą działającą przy Nadnoteckim Centrum Kultury w Wieleniu,pod batutą kapelmistrza Tomasza Wyrzykowskiego i kierownictwem prezesa Łukasza Piochacza. Następnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Wdzięczności i po odśpiewaniu Roty, delegacje i mieszkańcy na czele z orkiestrą udali się do Kościoła pw. Wniebowzięcia Matki Bożej i św. Michała Archanioła w Wieleniu, gdzie odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny i mieszkańców Miasta i Gminy Wieleń.Mszy Św. przewodniczył ks. wikariusz Parafii pw. WMB i św. Michała w Wieleniu Adrian Przybecki. Homilię wygłosił ks. kapelan ZDPS. RM w Wieleniu Andrzej Sołopa.
Uroczystości patriotyczno – kościelne w dniu 3 maja 2022 roku w Wieleniu zakończył koncert okolicznościowy w wykonaniu wieleńskiej Orkiestry Dętej, który odbył się w murach zabytkowej świątyni. Wysłuchano znanych utworów:„Mazurek 3 Maja” będący kompozycją Rajnolda Suchodolskiego i „Witaj Polsko” Józefa Pankiewicza oraz składankę utworów patriotycznych.
Na zakończenie koncertu zabrała głos Burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczykpodkreślającwagę wydarzenia związanego z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja jako ustawy zasadniczej, która przetrwała tylko 14 miesięcy, ale ostatecznie przyczyniła się do wzmocnienia państwa i nadal stanowi przykład odpowiedzialności za Ojczyznę. Tegoroczne obchody przypadły na czas wojny w Ukrainie, co jeszcze bardziej wpływa na atmosferę święta trzeciomajowego. Radość przedwojennej tradycji 3 maja, przeplata się z współczesnym obrazem walczącej Ukrainy, aspirującej do członkostwa w Unii Europejskiej. Członkostwo Polski w UE w tym roku osiągnęło pełnoletność - 18 lat w UE – podkreśliła Burmistrz Wielenia.Burmistrzpodziękowała duchowieństwu za odprawioną Mszę Św. orazOrkiestrze Dętej za występ i oprawę muzyczną gminnych uroczystości. Podziękowania skierowano również do pracowników Nadnoteckiego Centrum Kultury oraz Urzędu Miejskiego w Wieleniu.
Wspominając minione obchody, warto przypomnieć słowa św. Jana Pawła II, które nawiązują do największych wartości: „Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do góry pod prąd. Przedzieraj się, szukaj, nie ustępuj, wiesz, że ono musi tu gdzieś być.”
Hanna Forbrich
st.ds. współpracy ze społeczeństwem
Referat Organizacyjny UM Wieleń
Fot. Agata Aftarczuk, Beata Lewandowska