Blue-Green Country&Blues Festival 23 lipca, Wieleń (Targowisko Miejskie)
23 lipca, Wieleń (Targowisko Miejskie)
14.30 – początek pikniku ekologicznego
16.30 – początek koncertów
wstęp wolny
THE MEDLEY
CAROLINE & THE LUCKY ONES
COTTON WING
HEAVYLITES
Przed nami trzecia edycja festiwalu muzycznego spod znaku Country&Blues. W tym roku nieoczekiwana zmiana miejsc – z Dzierżążna Wielkiego festiwal przenosi się do Wielenia, na Targowisko Miejskie. Zmiana podyktowana jest kwestiami organizacyjnymi. Kameralny amfiteatr nad jeziorem Dzierżążno był miejscem wręcz wymarzonym dla żywej muzyki, ale nowe miejsce ma także swój potencjał – przede wszystkim spodziewamy się jeszcze większej liczby widzów. Termin imprezy to sobota, 23 lipca. Jak zwykle wstęp jest darmowy. I jak rok temu wszystko zacznie się od pikniku ekologicznego. A kto zagra? Line-up tworzą cztery zespoły prezentujące szerokie muzyczne spektrum – od lekkiej i melodyjnej americany, przez stylowego bluesa i energetycznego funka po rock i hard rock. Wymieniamy wykonawców w kolejności, w jakiej wystąpią.
Festiwal otworzy zespół The Medley. Istniejący od 2001 roku. Do niedawna klasyfikowany jako grupa typowo countrowa, głównie za sprawą klasycznego instrumentarium i szerokiego składu. Jednak jest to zespół poszukujący, wplatający do swojego repertuaru elementy rocka, jazzu i fusion. Jeśli koniecznie potrzebne jest jedno słowo na określenie stylu The Medley, najbliższy muzycznej prawdzie będzie termin „americana”. Zresztą wiele mówi sama nazwa, bo „medley” to przecież połączenie, mieszanka, różnorodność. Skład muzyków gwarantuje wysoką jakość, precyzję i kulturę sceniczną. A skład ten tworzą: Andrzej Baranowski – gitara akustyczna, dobro, lap steel i śpiew, Marcin Krakowski – perkusja; Leszek Laskowski – gitara solowa pedałowa; Janusz Musielak – gitary, śpiew; Przemysław Myszkowski – śpiew, gitary; Robert Szukała – gitara basowa, śpiew; Tomasz Urban – skrzypce; Paweł Głowacki – bandżo, mandolina.
Następnie na scenie pojawi się Caroline & the Lucky Ones z charyzmatyczną frontmanką – Karoliną Jastrzębską. Zespół powstał w maju 2015 roku i od tamtej pory koncertuje, wykonując muzykę znaną jako – i tu już nie ma wątpliwości – americana. Wystąpił na wielu znaczących imprezach country w Polsce, między innymi na Pikniku w Mrągowie, w Wolsztynie, Wiśle, Ostrołęce czy w Bieszczadach. Muzycy nie zamykają się jednak na inne gatunki muzyczne takie jak blues czy funk. Dużym atutem zespołu jest warstwa wokalna – w chórkach Karolinie towarzyszy Paweł Piekarski, który często również przejmuje rolę głównego wokalisty. Brzmienie zespołu wzbogacają dźwięki mandoliny. W dorobku Caroline & the Lucky Ones są już 3 płyty. Ostatnia – „Deeper Breath” – miała premierę bardzo niedawno. Jeszcze słowo o nagrodach. W 2017 roku zespół wygrał nagrodę Plebiscytu Dyliżanse w kategorii „Nowy Wykonawca Roku”, a w 2018 Karolina Jastrzębska otrzymała nagrodę w kategorii „Wokalistka Roku”. Zespół otrzymał też nagrodę specjalną od Forum Muzyki Country za piosenkę „Kawałek nieba”, a ich najświeższym osiągnięciem jest I nagroda za utwór „Haste makes waste” w konkursie na piosenkę country roku 2019. Zespół wystąpi w składzie: Karolina Jastrzębska – wokal, mandolina/ gitara akustyczna; Paweł Piekarski – wokal, gitara akustyczna; Piotr Trela – gitara elektryczna; Tomek Zawadzki – bas; Jarek Cieślak – perkusja.
Jako trzeci zagrają Cotton Wings, trójmiejska formacja rhythm&bluesowa. Zespół wygrał najważniejsze polskie konkursy bluesowe i zagrał setki koncertów w kraju i za granicą. W 2015 r. band nagrał swój pierwszy album „Fishing & Processing”, który został świetnie przyjęty przez fanów i media. Kolejny album w przygotowaniu. Cotton Wing tworzą zawodowi muzycy. Z jednej strony oddani muzyce bluesowej, z drugiej – poszukujący w innych amerykańskich stylach, jak gospel, soul czy funk. Oto oni. Lider – Robert Tyszka, wokalista, harmonijkarz, autor tekstów. Urodzony w Gdańsku, gdzie zaczynał swoją muzyczną przygodę. Doświadczenie i muzyczne zdobywał u źródeł – czyli w Memphis. Po pięcioletnim pobycie w USA powrócił do Polski i reaktywował Cotton Wing. Na gitarze zagra Piotr Augustynowicz – także kompozytor, aranżer, muzyk sesyjny młodego pokolenia. Absolwent aż dwóch Akademii Muzycznych: w Gdańsku i Katowicach. Brał udział w wielu projektach (m.in. współpraca z Józefem Skrzekiem czy Jerzym Filarem). Wyróżniony na wielu przeglądach. Perkusja – Adam Zagrodzki. Współpracował z wieloma zespołami rozrywkowymi, laureat indywidualnych nagród. Na basie zagra Tomasz Nowik – multi-instrumentalista związany z Trójmiejską sceną muzyczną.
Festiwal zakończy Heavylites – zespół niesamowitych muzyków z Piły i okolic. Horyzonty muzyczne i biegłość techniczna poszczególnych członków zespołu oraz niesamowite zgranie i muzyczny „czuj” pozwalają Heavylites na swobodnie poruszanie się po różnych gatunkach, także w tych cięższych. Na scenie nie raz zaiskrzy od gitarowych i klawiszowych popisów solowych. Ale najbardziej charakterystycznym elementem brzmienia zespołu jest głos Joanny Sroczyśnkiej – mocny, o tak zwanej „czarnej barwie”. Wraz z Karoliną Jastrzębską panie będą stanowić połowę wokalnych sił festiwalowych. A przypomnijmy, że w czasie pierwszej edycji śpiewali i występowali sami panowie. Wracając do Heavylites, zespół znany był do tej pory z repertuaru w całości coverowego. Ale tym razem możemy się spodziewać także kompozycji autorskich. Zagrają dla Was: Krzysztof Arski na gitarze, Marcin Gondek na klawiszach, Maciej Gromotka na basie, Rafał Sieroń na perkusji. Zaśpiewa wspomniana już Joanna Sroczyńska.
Jak co roku festiwal organizują: Stowarzyszenie Rozwoju Turystyki „Bukówka” oraz Gmina Wieleń „Z natury najlepsze”. Sponsorami imprezy są: Patria-Top Wieleń Sp. z o.o., MMJ Biopaliwa, Cedo „Paclan for Nature”, Javi, PKO BP oraz KFC. Patronat honorowy objęła Burmistrz Wielenia, Elżbieta Rybarczyk. Partnerzy medialni to: Telewizja Asta z Piły, „Tygodnik Pilski” i „Nadnoteckie Echa”. Pomysłodawcą festiwalu i jego głównym organizatorem jest Andrzej Wojciechowski.