Odsłonięcie pomnika upamiętniającego czyn Powstańców Wielkopolskich podczas gminnych obchodów, 15.08.2021 r. w Gulczu
Obchody Święta Wojska Polskiego w Gminie Wieleń
Święto Matki Boskiej Zielnej w Gulczu obchodzono wyjątkowo uroczyście. W czasie mszy świętej sprawowanej przez księdza proboszcza Marka Marcinkowskiego dziękowano Bogu i Matce Najświętszej za bohaterskich Powstańców Wielkopolskich, żołnierzy Armii Wielkopolskiej, późniejszych żołnierzy Wojska Polskiego walczących na różnych frontach w wielu momentach dziejowych naszego kraju i świata. Po skończonej mszy świętej rozpoczęły się obchody święta Wojska Polskiego, święta Powstańców Wielkopolskich, późniejszych Żołnierzy.
Uroczystość rozpoczął prezes Towarzystwa Powstania Wielkopolskiego Koła Ziemi Wieleńskiej Mirosław Nawrot, witając ogólnie wszystkich zebranych w pięknie przystrojonym i wyremontowanym wnętrzu kościoła pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Gulczu.
W atmosferę uroczystości zgromadzonych wprowadził wiersz Stanisława Neunerta: „Powstańcom Wielkopolskim”, zarecytowany przez prowadzącego.
Sołtys wsi Gulcz Arkadiusz Gorączka przedstawił i powitał Burmistrz Wielenia Panią Elżbietę Rybarczyk, członka Zarządu Głównego TPPW, prezesa koła Centrum w Poznaniu Pana Piotra Stacheckiego, zastępcę burmistrza Pana Jana Graczyka, radnego do Rady Powiatu Pana Janusza Białoskórskiego, radnego do Rady Miejskiej w Wieleniu Pana Grzegorza Wieczorka, dyrektora SAO w Wieleniu i zarazem członka Koła Ziemi Wieleńskiej Pana Przemysława Grześkowiaka, dyrektorów Szkół Podstawowych z Roska Panią Wiesławę Norkowską – Nawrot, członka Koła Ziemi Wieleńskiej, z Gulcza Panią Elwirę Mąka, wnuka Powstańca Wielkopolskiego z Gulcza i sponsora 60 imiennych, granitowych tabliczek nagrobnych i dużej tablicy z wymienionymi 22 nazwiskami Powstańców, spoczywających na cmentarzu w Gulczu Pana Zbigniewa Lucyana, właściciela firmy transportowej ZUHP „Dolny Bus” z Gulcza Pana Marka Dolnego. Powitano honorowego członka TPPW Koła Ziemi Wieleńskiej Pana Stanisława Neunerta, pozostałych członków Towarzystwa, Delegację z Obrzycka, Orkiestrę Dętą z Nadnoteckiego Centrum Kultury w Wieleniu (MGOK „Strzelnica”) oraz licznie zgromadzonych gości i parafian. Rangę uroczystości podkreślono poprzez odegranie przez orkiestrę i śpiew zebranych hymnu Polski. W kolejnym punkcie Burmistrz Wielenia, mówiąc o tworzeniu się wojską polskiego, wróciła Pamięcią do jedynego zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, z którego to szeregu wykluła się doborowa Armia Wielkopolska, która stanowiła trzon Armii Polskiej, szczególnie w wojnie z bolszewikami i podczas Bitwy Warszawskiej 15 lipca 1920 roku, podkreślając męstwo żołnierskie i ich miłość do Ojczyzny. Na zakończenie wystąpienia Pani Burmistrz skierowała przesłanie, żebyśmy Pamiętali o Powstańcach Wielkopolskich, naszych Ojcach i Matkach, Dziadkach i Babciach, naszych drogich Przodkach, którzy na równi z innymi Powstańcami z innych regionów Wielkopolski przelewali krew w imię wolności, po to, żebyśmy my mogli żyć godnie. Następnie Pani Aniela Bak, członek Towarzystwa odczytała biogram Powstańca z Roska Piotra Kramerka, który napisał Pan Ryszard Sottek, rodem z Roska. W kolejnym punkcie uroczystości Burmistrz Wielenia Pani Elżbieta Rybarczyk wraz z zastępcą Burmistrza Panem Janem Graczykiem wręczyli podziękowania za wkład pracy i zaangażowanie Panu Romanowi Magdziarzowi, właścicielowi firmy kamieniarskiej z Ciszkowa, Panu Zbigniewowi Łucyanowi za zaangażowanie i sponsorowanie tabliczek oraz Panu Mirosławowi Nawrotowi za aktywny udział w upamiętnianiu Powstania Wielkopolskiego.
W imieniu Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Koła Ziemi Wieleńskiej Mirosław Nawrot podziękował Burmistrzowi Wielenia Pani Elżbiecie Rybarczyk za życzliwość dla podejmowanych działań oraz wsparcie finansowe. W kolejności podziękował Panu Romanowi Magdziarzowi z Ciszkowa za ogrom pracy, czasu i środków na działania upamiętniające Powstanie i Powstańców Wielkopolskich, a także na rzecz Parafii i lokalnego środowiska, Panu Zbigniewowi Łucyanowi i jego siostrze Danucie za zaangażowanie i sfinansowanie wykonania projektów graficznych tabliczek i tablicy, zakupu materiału (granit) na wykonanie 60 płytek i jednej dużej płyty oraz wykonanie prac kamieniarskich wraz z piaskowaniem napisów oraz transport spod Warszawy. Za wsparcie finansowe złożono podziękowania Panu Januszowi Białoskórskiemu z Roska, Panu Aleksemu Bzdrędze z Hamrzyska, Panu Grzegorzowi Wieczorek z Gulcza, Panu Markowi Dolnemu z Gulcza, Państwu Anieli i Tadeuszowi Bak z Ciszkowa. Na ręce Pana Arkadiusza Gorączka sołtysa wsi Gulcza podziękowano Radzie Sołeckiej. Wyrazy podziękowania złożono także Organistce Pani Agnieszce Helak. Za pomoc w przygotowanie uroczystości prezes Towarzystwa podziękował Panom Andrzejowi i Jarkowi Tuta z Mikołajewa, Państwu Czesławie i Leszkowi Szóstakom z Gulcza. Serdeczne podziękowania zostały skierowane dla Wszystkich Pań i Panów, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji tego dużego przedsięwzięcia. Prezes Towarzystwa podkreślił to, co wybrzmiało w wystąpieniu Pani Burmistrz, żeby czcić bohaterów, którzy nie zważając na własne dobro oddali Ojczyźnie i nam to co najcenniejsze, zdrowie a czasami i życie. W kolejnej części Ksiądz proboszcz z wiernymi odmówił modlitwę i poświęcił tabliczki. Chwilą milczenia oddano cześć Bohaterom.
Następnie prowadzący poprosił Wszystkich zgromadzonych o wyjście przed kościół, gdzie dokonano odsłonięcia pięknego granitowego pomnika, który jest hołdem dla Powstańców Wielkopolskich. Delegacje i osoby prywatne przy dźwiękach werbli złożyły pod pomnikiem kwiaty. Uroczystość zakończyła pięknie zagrana i zaśpiewana „Rota” w wykonaniu Orkiestry Dętej z Wielenia i uczestników uroczystości.
Mirosław Nawrot
Prezes TPPW 1918 - 1919 Koło Ziemi Wieleńskiej