Rzeźby w przestrzeni publicznej Wielenia
Przestrzeń publiczna to przestrzeń wspólna. Rzeźby w tych przestrzeniach są bardzo istotnym elementem kształtującym krajobraz, gdyż mają one znaczący udział w tworzeniu i aranżacji nadając miejscom konkretne znaczenie i tworząc określony klimat.
O jakości przestrzeni publicznej decydują nie tylko dobrze zaprojektowane ulice, budynki, skwery…, ale spoiwem wspólnego miejsca może być np. rzeźba. W Wieleniu elementy symboliki Gminy znajdują swoje miejsce w architekturze przestrzeni publicznej, a rzeźby sprzyjają tworzeniu charakterystycznych punktów w mieście. Rewitalizacja stała się okazją do ożywienia zaniedbanych, zapomnianych choć gospodarczo bardzo atrakcyjnych, niepowtarzalnych i historycznie ważnych miejsc w mieście. Formy rzeźbiarskie indywidualizują przestrzeń i przełamują monotonność budownictwa, stanowiąc jego uzupełnienie. Są one nośnikami idei, symbolami określonych wartości. Wartości te zostały zapisane na cokołach rzeźb „Noteckich Skrzydeł” oraz „Drzewa”. Rzeźby te nawiązują do statuetek – nagród Burmistrza Wielenia, przyznawanych liderom za wyjątkowe osiągnięcia w określonych dziedzinach.
Na Przystanku Edukacja zamontowano rzeźbę „Noteckie Skrzydła”. Niesie ona przesłania takie jak: docenianie aspiracji edukacyjnych i artystycznych, osiąganie radości tworzenia, rozwijanie i doskonalenie warsztatu oraz zachowanie pamięci o rodzinnym gnieździe.
„Drzewo” zamontowane w 2020 r. na Nowym Mieście definiuje obszar zarówno historycznie, jak i obecnie związany z rozwojem społeczno - gospodarczym miasta.
Nadnoteckie Bulwary, które zostaną otwarte w sierpniu tego roku, eksponują największe atuty Gminy „Z natury najlepsze”, w tym między innymi park ornitologiczny podkreślając znaczenie „autostrady ptasiej” w Dolinie Noteci. W Mediatece, otwieranej we wrześniu, zobrazowane są wielowiekowe i aktualne wartości związane z bogactwem działań na Ziemi Wieleńskiej. Natomiast hala sportowo-widowiskowa ze swoim logo nawiązuje do statuetki ,,Sukces’’ wskazując konieczność pokonania trudnej, a czasem zawiłej drogi do osiągnięcia celu.
Krystyna Heppner
Fot. H. Forbrich, UM Wieleń