Stanowisko ministerstwa w sprawie uchodźców
Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozwiewa wszystkie wątpliwości: pobyt osób z Ukrainy należy zgłosić do opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Przepisy nie wprowadzają żadnych ulg w tym zakresie.
Z danych Straży Granicznej wynika, że od 24 lutego 2022 roku, czyli od agresji rosyjskiej na Ukrainę, granicę polsko – ukraińską przekroczyło ponad 2 miliony uchodźców. Część z nich znalazła schronienie również w naszym regionie.
Przybycie nowych osób nie pozostało bez wpływu na gospodarkę odpadami. Masa odpadów zaczęła rosnąć, ale w ślad za tym nie szła zwiększona liczba osób zamieszkujących teren Związku Międzygminnego „PRGOK”. Oznaczało to, że mieszkańcy – mimo takiego obowiązku - nie zgłosili dodatkowych osób w deklaracjach za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych.
Większamasa odpadów to większe koszty ich odbioru i zagospodarowania, czyli wyższe faktury od operatorów. Związek Międzygminny zwrócił się więc do posłów z naszego okręgu o pomoc w rozwiązaniu tego problemu i wystąpienie z interpelacją poselską aby wprowadzić rozwiązania systemowe, które zrekompensowałyby samorządom opłacanie kosztów wywozu odpadów z nieruchomości zamieszkałych przez uchodźców.
Interpelację poselską w tej sprawie wystosował Krzysztof Paszyk, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego, który zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego z zapytaniem czy i w jaki sposób rząd zrekompensuje samorządom zwiększone koszty oraz kiedy te rozwiązania zostaną wprowadzone.
>>> Kliknij TUTAJ, żeby przeczytać interpelację
Odpowiedzi na interpelację udzieliło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jacek Ozdoba, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska nie pozostawia jednak wątpliwości: mieszkańcy, którzy przyjęli pod swój dach Ukraińców, powinni zgłosić zmianę liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość i powinni ponosić za te osoby opłatę za odbiór odpadów.
„Mając na uwadze powyższe w przypadku m.in. zwiększenia ilości osób zamieszkujących daną nieruchomość (np. w wyniku przyjęcia do domu/mieszkania uchodźców) właściciel nieruchomości jest zobowiązany do zgłoszenia tego faktu, poprzez złożenie do gminy nowej deklaracji, zawierającej zaktualizowane dane” – czytamy w odpowiedzi przesłanej do posła Paszyka.
>>> Kliknij TUTAJ, żeby przeczytać odpowiedź na interpelację
Oznacza to, że mieszkańcy, którzy gościli u siebie uchodźców z Ukrainy, mają obowiązek zgłosić ten fakt, nawet w przypadku, gdy uchodźcy już wyjechali. Szczegółowych informacji udzielą pracownicy Związku Międzygminnego „PRGOK” pod numerem telefonu: 67 344 21 00 wew. 3.
Informacja: PRGOK