ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI 2022
Od ponad trzydziestu lat obchodzony jest w Polce Światowy Dzień Ziemi. Święto przypada 22 kwietnia. Promuje poszanowanie planety, propaguje zachowania, które każdego dnia, przy okazji każdej, nawet najzwyklejszej czynności powinny być realizowane z myślą o zachowaniu Ziemi dla przyszłych pokoleń. Jest to również szansa na poprawę świadomości dotyczącej efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenie powietrza, wody, czy globalne ocieplenie.
Przy tej okazji trudno nie wspomnieć o ściekach powstających w domostwach, które w sytuacji nieprawidłowego odprowadzania, mają bardzo szkodliwy wpływ na ludzi, zwierzęta i rośliny, generalnie na całą przyrodę. Przez lata utarło się w społeczeństwie błędne przekonanie, że nieszczelne szambo to żaden problem. Słyszymy także opinie, że ścieki można z powodzeniem wykorzystać jako nawóz do użyźniania gleby pod lepsze plony. Nic bardziej mylnego! Musimy zdawać sobie sprawę, że nieszczelne szambo to źródło zanieczyszczenia wody, z której korzystamy przecież każdego dnia. Ścieki wylewane na pola stanowią zagrożenia nie tylko dla właściciela tego gruntu, ale dla nas wszystkich. Zanieczyszczenia bowiem rozprzestrzeniają się na duże odległości, a wraz z nimi chorobotwórcze bakterie powodujące skażenie całego środowiska.
Zadbajmy o naszą planetę i siebie nawzajem, nie trujmy Ziemi, na której żyjemy!
Ścieki bytowe z przydomowych szamb odprowadzajmy zgodnie z obowiązującymi przepisami – do gminnej oczyszczalni ścieków. To nasz obowiązek, zarówno w aspekcie poszanowania Ziemi, jak i spełniania przepisów ustawowych. Pamiętajmy, że każdy właściciel nieruchomości, na której znajduje się zbiornik na ścieki powinien posiadać umowę z uprawnioną firmą na jego opróżnianie, oraz dokumenty potwierdzające wywożenie ścieków na oczyszczalnię. Brak takiej dokumentacji oznacza, że nie przestrzegamy prawa i nasze ścieki trafiają nie tam gdzie ich miejsce, co w przypadku kontroli skutkować będzie karą grzywny.
Czas na podsumowanie naszego postępowania, naszych codziennych nawyków, nawet tych najbardziej prozaicznych. Oszczędzanie wody, energii, czy przekazywanie ścieków na oczyszczalnię to działania na miarę świadomego i odpowiedzialnego mieszkańca planety Ziemi.
Magdalena Waśko
Kierownik Referatu Ochrony Środowiska
Urząd Miejski w Wieleniu