X TARGI PRODUKTU LOKALNEGO I GMINNY DZIEŃ DZIECKA W WIELENIU
X TARGI Z WIZERUNKIEM ORŁA – SYMBOLEM SENATU RP
31 maja 2026 roku w Wieleniu na Bulwarach Nadnoteckich odbyła się sztandarowa impreza Gminy Wieleń - Targi Produktu Lokalnego – Z natury najlepsze, która w tym roku była wydarzeniem jubileuszowym. To już dekada ponadlokalnej współpracy, opartej o budowanie własnej marki produktu lokalnego. W tym roku Targi uhonorowane zostały WIZERUNKIEM ORŁA, symbolem Senatu Rzeczypospolitej Polskiej używanym od 1990 roku, wzorowanym na orle królewskim z Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu. Nagrodę podczas X Targów wręczył Elżbiecie Rybarczyk Burmistrz Wielenia przedstawiciel Senatora RP Adama Szejnfelda - asystent Maksymilian Ryżek. Organizatorami X Targów Produktu Lokalnego – „Nadnoteckie Rozmaitości” i Gminnego Dnia Dziecka był Urząd Miejski w Wieleniu i Nadnoteckie Centrum Kultury, przy wsparciu dotacyjnym Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Samorządu Powiatu Czarnkowsko – Trzcianeckiego. Patronat Honorowy nad wieleńskimi targami objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.
Trochę historii wieleńskich Targów Produktu Lokalnego …
„Nie chodzi o to, ile masz,
ale ile czerpiesz z tego, co masz.”
Oprah Winfrey
Burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk w wydaniu okolicznościowym do mieszkańców i turystów odwiedzających targi podkreśliła, że „Pierwszy Jubileusz Targów Produktu Lokalnego – Miasto i Gmina Wieleń - Z natury najlepsze, obchodzony w 2026 roku, skłania do refleksji … Przez dziesięć lat, podczas tego wydarzenia, zaprezentowało własne produkty ponad 500 wystawców różnych branż. Jest to przede wszystkim rzemiosło, przedsiębiorcy i usługi. Regionalny zasięg Targów od początku eksponował nie tylko dziedzictwo ziemi wieleńskiej, ale również najsilniejsze atuty Doliny Noteci, naturalne zasoby i ludzki potencjał… Dorobek i twórczość artystów, solistów oraz zespołów tanecznych, a także muzyczno – wokalnych stanowi odrębną propozycję płynącą ze sceny. Na szczególną uwagę zasługują kulinaria, które doczekały się już własnej publikacji cieszącej się od roku niesłabnącym powodzeniem. Obok Nadnoteckich Smaków to także uroda przyrody – krajobraz wokół nas: puszcza, rzeki, jeziora, parki, ornitologiczny i rybny… jako dobre miejsce wypoczynku. To doskonała oferta turystyczna. Aby czerpać z tego, co posiadamy, trzeba nam wiedzieć czym dysponujemy. Tu każde miejsce opowiada swoją historię, która nieustannie włączana jest nie tylko w obrzędowość, ale i rozwój miasta. Świadomość swoich korzeni i ich umiejętne podkreślenie we współczesnej przestrzeni architektonicznej, ścieżkach historycznych sprawia, że miasto ukazuje własną tożsamość i niepowtarzalność, stając się uporządkowanym czytelnym i atrakcyjnym miejscem do życia. Budowanie marki to strategiczny proces tworzenia wizerunku, który ma na celu wyróżnienie Miasta i Gminy Wieleń na rynku i stworzenie trwałej więzi z odbiorcami. Właśnie tego życzymy naszym partnerom, przyjaciołom i sympatykom, twórcom, mieszkańcom, aby dziesięcioletni dorobek Targów owocował na kolejne lata w atmosferze życzliwości i wzajemnego szacunku. Trzeba nam ustawicznie czerpać i pomnażać to, co mamy dobrego w sobie i wokół nas - życzę wszystkim z całego serca POWODZENIA.”
Moc atrakcji dla każdego na Bulwarach Nadnoteckich w Wieleniu
Tegoroczne wydarzenie zgromadziło około 60 wystawców, wśród których znaleźli się przedsiębiorcy z regionu, gminne placówki oświatowe, instytucje i stowarzyszenia współpracujące z Gminą Wieleń, artyści, sportowcy, rzemieślnicy, rękodzielnicy, przedstawiciele branży wodniackiej i turystycznej oraz animatorzy „Strefy Dziecka” wraz z lokalnym wolontariatem. Podczas targów odbyły się liczne wystawy, prezentacje, animacje, konkursy ekologiczne i warsztaty, podkreślające ideę wydarzenia – „Z natury najlepsze”. Bogaty potencjał społeczno-gospodarczy, walory krajobrazowe i kulturowe oraz dynamiczną ofertę turystyczną prezentowali wystawcy, zachęcając odwiedzających wysokiej jakości produktami i usługami. Istotnym elementem wydarzenia były działania realizowane w ramach projektów dofinansowanych ze środków europejskich. Gmina Wieleń realizowała przedsięwzięcie pn. „Przestrzeń dla Kultury w Sercu Puszczy Noteckiej – Wspieramy Dziedzictwo Wsi i Aktywność Lokalną”, współfinansowane z Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021–2027. W ramach projektu przygotowano m.in. edukacyjny „Eko Piknik przy rzece Noteć” prowadzony we współpracy z Fundacją Ratuj Ryby, warsztaty poświęcone budowie domków dla owadów i ptaków oraz „Festiwal Nadnoteckich Smaków”, podczas którego Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Wieleń prezentowały tradycyjne potrawy Doliny Noteci. Równolegle Nadnoteckie Centrum Kultury realizowało projekt „Co w Puszczy Noteckiej Piszczy – współczesne spotkania z tradycją ludową”, również dofinansowany z Funduszy Europejskich dla Wielkopolski 2021–2027, w ramach którego odbyły się warsztaty kulinarne „Poznajmy się na nowo – przy wspólnym stole wielu pokoleń”, promujące lokalne dziedzictwo kulinarne i integrację międzypokoleniową. Konkurs kulinarny „Rybne RozmaitOŚCI” został dofinansowany z budżetu Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego. Dla najmłodszych uczestników Nadnoteckie Centrum Kultury wspólnie z Miejsko - Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz Lokalnym Centrum Wolontariatu w Wieleniu przygotowały „Strefę Dziecka”, oferującą animacje, zajęcia, gry i zabawy.
Patronat medialny nad targami sprawowali: TVP 3 Poznań, Telewizja Asta24 Piła, TVP Info, Tygodnik Powiatowy Nadnoteckie Echa, Dwutygodnik „Głos”, Fakty Czarnkowsko -Trzcianeckie.pl, PilaOnline, Radio Wielkopolska.
Gmina Wieleń atrakcyjnym miejscem do życia
Samorząd Gminy Wieleń od 10 lat podkreśla turystyczne możliwości Miasta i Gminy Wieleń. Gmina realizując nowoczesne, proekologiczne inwestycje, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom turystów, ale przede wszystkim odpowiada na potrzeby mieszkańców, poprzez sukcesywną realizację Strategii Rozwoju Gminy Wieleń.
| W imieniu Samorządu Gminy Wieleń dziękuję wystawcom za prezentację własnego dorobku oraz wszystkim Państwu za udział w X Targach Produktu Lokalnego - Nadnoteckie Rozmaitości 2026.
Do zobaczenia w przyszłym roku. Elżbieta Rybarczyk - Burmistrz Wielenia Wieleń 2026 |
Uczestników uroczystości zachęcono do odkrywania atrakcyjnej turystycznie Gminy Wieleń, a przede wszystkim do poznawania Dziedzictwa Ziemi Wieleńskiej, ze szczególnym uwzględnieniem odcinka Międzynarodowej Drogi Wodnej E70 i oferty turystycznej regionu.
Potencjał i bogactwo kulturowe Gminy Wieleń podkreślali zaproszeni goście, którzy wzięli udział w obchodach jubileuszowych targów w Wieleniu, m.in.: Posłanka na Sejm RP Maria Małgorzata Janyska, Wicewojewoda Wielkopolski Jarosław Maciejewski, Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Adam Bogrycewicz. Wicewojewoda pogratulował organizatorom wyjątkowego w swojej formule przedsięwzięcia, rozpoznawalnego w regionie przez hasło: Miasto i Gmina Wieleń: Z natury najlepsze. Fenomenem jest skupienie tak wielu ludzi wokół idei targów, będących wydarzeniem integrującym, ale także szeroko promującym gminę i region. Udział w targach wzięli burmistrzowie i wójtowie sąsiednich samorządów oraz przedstawiciele Powiatu z Starostą Czarnkowsko – Trzcianeckim Tadeuszem Teterusem i radnymi powiatowymi.
„Ta wypracowana, rozpoznawalna marka wynika z owocnych działań związanych z własną strategią, harmonizującą ze strategiami Lokalnych Grup Działania, w tym grup rybackich. Potencjał Ziemi Wieleńskiej obejmuje: krajobraz wokół nas, układy urbanistyczne, sposób gospodarowania i wytwarzania oraz spuściznę duchową” - mówi Elżbieta Rybarczyk Burmistrz Wielenia.
Kulinaria – „Nadnoteckie Smaki” produktem lokalnym
Celem konkursu kulinarnego pod hasłem „Rybne RozmaitOŚCI” była prezentacja tradycyjnej kuchni powiatu i gminy, aktywizacja Kół Gospodyń Wiejskich i mieszkańców, wymiana doświadczeń kulinarnych, budowa więzi wewnątrz społeczności lokalnych, identyfikacja lokalnego dziedzictwa kulinarnego, które może prowadzić do promocji produktu i rozwijać markę lokalną. Komisja konkursowa w składzie: Przewodnicząca Agnieszka Gapska, Andrzej Wojciechowski, Karolina Stanuch, Henryk Korpys ocenili zgłoszone potrawy, przyznano nagrody i wyróżnienia. Laureaci konkursu otrzymali nagrody finansowe i rzeczowe.
I miejsce – Majka Łusiewicz-Eksner – Wieleń (filet ze szczupaka, z piekarnika z nutą masła)
II miejsce – KGW Wrzos Miały (smażony pstrąg na puree z zielonego groszku ze szparagami)
III miejsce – KGW Wrzeszczyna (lin faszerowany z sosem rabarbarowym)
Wyróżnienia:
- KGW „Biała Kalina” w Białej (filet z sandacza na bobowym puree z nutą masła na szparagowej galarecie)
- KGW Rosko (zupa rybna)
- Rada Sołecka Wsi Mężyk (szczupak w galarecie).
Akcenty muzyczne na scenie …
Targi jubileuszowe otwarto koncertem zespołu RZEPCZYNO. Na scenie zaprezentowali się również: Wieleńska Orkiestra Dęta, zespół „Rożanki” z Wiejskiego Domu Kultury w Rosku oraz grupa taneczna „Arabeska” działająca przy Nadnoteckim Centrum Kultury w Wieleniu.
Opracowanie:
Krystyna Heppner, Hanna Forbrich
Urząd Miejski w Wieleniu
Fot. Liwia Kuźmar
GALERIA 1 - WIZERUNEK ORŁA SENATU RP SYMBOLEM TARGÓW PRODUKTU LOKALNEGO
GALERIA 2 - GMINNY DZIEŃ DZIECKA
GALERIA 4 - CZĘŚĆ OFICJALNA I WYSTĘPY ARTYSTYCZNE
GALERIA 5 - Z GALERII NA TARGI

